Ξεκίνημα με μετάλλιο στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα ανοιχτού στίβου για το 2017

Με τρεις αθλητές συνολικά συμμετείχε ο Σύλλογος μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μέτρων που διοργανώθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Μεγάρων το Σάββατο 27 Μαϊου 2017.

Το πρώτο κατά σειρά Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στον ανοιχτό στίβο για το 2017 συνοδεύτηκε και από την κατάκτηση του πρώτου Πανελλήνιου μεταλλίου για τον Σύλλογο μας. Συγκεκριμένα, ο Ηλίας Καραμπούλας στα 10.000 μέτρα της κατηγορίας Εφήβων τερμάτισε στην δεύτερη θέση , κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 34.22.69. Είναι το πρώτο Πανελλήνιο μετάλλιο για τον Ηλία, το οποίο επιβραβεύει τις προπονητικές του προσπάθειες 8 σχεδόν ετών. Η επίδοση του όμως δείχνει ότι κατά πασα πιθανότητα το μετάλλιο αυτό δεν θα είναι το τελευταίο του, καθώς θα εξελιχθεί σε έναν πολύ καλό αθλητή στους δρόμους μεγάλων αποστάσεων. Στα 10.000 μέτρα Εφήβων συμμετείχε επίσης και ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου, ο οποίος με χρόνο 36.52.81 κατέκτησε την 7η θέση. Τέλος, στα 10.000 μέτρα της κατηγορίας Ανδρών, ο Μάριος Τσερεντζούλιας τερμάτισε στην 33η θέση με χρόνο 35.55.53. Οι επιδόσεις των αθλητών μας αποτελούν και ατομικά τους ρεκόρ κα επιτεύχθηκαν χάρη στην σωστά και έξυπνη τακτική που εφάρμοσαν ,αλλά και στην σύνεση με την οποία διαχειρίστηκαν τις δυνάμεις τους κατά την διάρκεια του αγώνα.