ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΡΟΜΟΥ ΣΕ ΑΝΩΜΑΛΟ ΕΔΑΦΟΣ 2018: ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 1ο ΣΚΑΛΙ ΤΟΥ ΒΑΘΡΟΥ

Το πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα για το 2018 επιφύλασσε  για τον Αθηνόδωρο το καλύτερο  ξεκίνημα που θα μπορούσε να κάνει. Η ομαδική αποστολή για τα Τρίκαλα ξεκίνησε  με μισθωμένο λεωφορείο το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου. Η αρκετά μεγάλη και πολλά υποσχόμενη ομάδα του Αθηνόδωρου αποτελούνταν από 16 αθλητές και δύο προπονητές.

Την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου, η ομάδα του Αιγίου βρέθηκε στον λασπωμένο και πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο εξ αιτίας της βροχής που έπεφτε ασταμάτητα σε όλη την διάρκεια των αγώνων αλλά και των συνεχόμενων βροχοπτώσεων όλων των προηγούμενων ημερών. Οι συνθήκες αυτές, όμως, δεν στάθηκαν εμπόδιο στην προσπάθεια των Αιγιωτών αθλητών να κάνουν την καλύτερη δυνατή εμφάνιση, προκειμένου να δικαιωθούν για τον κόπο που καταβάλουν καθημερινά στις προπονήσεις, να τιμήσουν τον Σύλλογό τους και τους ανθρώπους που τον στηρίζουν, αλλά και να προβάλουν την πόλη τους σε όλο το Πανελλήνιο. Όλοι οι αθλητές και αθλήτριες αγωνίστηκαν με ενθουσιασμό και κατέβαλαν την μεγαλύτερη δυνατή προσπάθεια. Τα αποτελέσματα τους δικαίωσαν. Πολλές ήταν οι καλές ατομικές κατατάξεις στις πρώτες  θέσεις κάθε κατηγορίας.  Μεγάλη υπήρξε η συγκομιδή βαθμών αξιολόγησης  (ανεπίσημα πάνω από 450)  που αποτελεί ρεκόρ. Ομαδική κατάταξη σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες που συμμετείχαν οι αθλητές του Συλλόγου, με αποκορύφωμα την πρώτη θέση στην ομαδική κατάταξη του αγωνίσματος των 8.000 μέτρων της κατηγορίας Νέων Ανδρών (Κ 23) αφήνοντας στην δεύτερη θέση την ομάδα του Ολυμπιακού και στην τρίτη την ομάδα του Παναθηναϊκού. Το επίπεδο των αγώνων ήταν εμφανώς ανεβασμένο σε σχέση με κάποιες προηγούμενες χρονιές, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους αθλητές του Συλλόγου να καταλάβουν μεμονωμένα πολύ καλές θέσεις σε κάθε κατηγορία.  Οι θέσεις στην κατάταξη και οι επιδόσεις που πέτυχαν οι αθλητές του Συλλόγου έχουν συνοπτικά ως εξής: Στα 4.000 μέτρα της κατηγορίας Παίδων (Κ 18), ο Στυλιανός Κατσούλης κατέλαβε την 13η θέση με χρόνο 13.14’’, ενώ ο Αποστόλης Χαντζής την 39η θέση με χρόνο 13.41’’. Στον ίδιο αγώνα συμμετείχαν και δύο αθλητές που ανήκουν στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία των Παμπαίδων (Κ 16). Ο Νίκος Γεωργίου τερμάτισε 53ος  με χρόνο 14.00’’ και  ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος 78ος με χρόνο 14.26’’. Στα 6.000 μέτρα της κατηγορίας εφήβων (Κ 20), ο Δημήτρης Γκραικιώτης κατέλαβε την καλύτερη ατομική θέση από την αποστολή του Αιγίου, καθώς τερμάτισε 7ος με χρόνο 19.49’’. Στην ίδια κατηγορία, ο Ηλίας Καραμπούλας, ασημένιος πανελληνιονίκης πέρυσι στα 10.000 μέτρα ανοιχτού στίβου, τερμάτισε στην 9η θέση με χρόνο 19.50’’. Στα 8.000 μέτρα της κατηγορίας Νέων Ανδρών (Κ 20), ο Κώστας Ιατρόπουλος τερμάτισε 8ος με χρόνο 26.52’’, ο  Σπύρος Ιατρόπουλος τερμάτισε 10ος με χρόνο 27.17’’ και  ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου τερμάτισε 14ος με χρόνο 27.59’’. Στον αγώνα των 10.000 μέτρων της κατηγορίας ανδρών, ο Δημήτρης Τασσόπουλος τερμάτισε στην 42η θέση με χρόνο 34.51’’, ο Μάριος Τσερεντζούλιας στην 70η θέση με χρόνο 37.27’’ και ο Γιάννης Βασιλείου στην 78η θέση με χρόνο 38.45’’. Στο αγώνισμα των 3.000 μέτρων της κατηγορίας κορασίδων (Κ 18), η Δανάη Θεοδωροπούλου τερμάτισε στην 65η θέση με χρόνο 14.24’’, ενώ η Σωτηρία Δημητρίου και η Εμμανουέλα Κούρτη που ανήκουν στην μικρότερη ηλικιακά κατηγορία των Παγκορασίδων Α΄(Κ 16) τερμάτισαν στην 65η και 81η θέση με χρόνους 14.26’’ και 15.00’’ αντίστοιχα.