Το πρώτο πανελλήνιο μετάλλιο του 2018 για τον Αθηνόδωρο είναι γεγονός

Με 14 αθλητές και αθλήτριες συμμετείχε ο Αθηνόδωρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Παίδων – Κορασίδων ( Κ18) που πραγματοποιήθηκε στην Κατερίνη το Σάββατο και την Κυριακή 23 και 24 Ιουνίου.

Η αποστολή του Αθηνόδωρου ήταν η πολυπληθέστερη από τα Σωματεία του Νομού Αχαϊας, με 14 άτομα, από τα οποία τα 7 ανήκουν στην κατηγορία Κ18, ενώ τα υπόλοιπα 7 ανήκουν στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία της Κ16, γεγονός που δείχνει την δυναμική που θα έχει ο Σύλλογος τα επόμενα χρόνια.

Αγωνιστικά το πρωτάθλημα αυτό στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία. Η καλύτερη στιγμή είναι αναμφισβήτητα το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε ο Μιχάλης Καΐπης στο άλμα εις ύψος με επίδοση 1.90, που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ του αθλητή και νέο ρεκόρ συλλόγου. Φυσικά τα περισσότερα εύσημα ανήκουν κυρίως στην προπονήτρια του Συλλόγου, Κατερίνα Καρκατσέλου, η οποία σε διάστημα μόλις ενός χρόνου δημιούργησε ένα γκρουπ με αθλητές που κάνουν αξιόλογες επιδόσεις στο αγώνισμα του άλματος σε ύψος. Η σκληρή δουλειά επιβραβεύτηκε με την κατάκτηση αυτού του μεταλλίου, το οποίο αποτελεί το πρώτο πανελλήνιο μετάλλιο του Αθηνόδωρου για το 2018, αλλά και το πρώτο πανελλήνιο μετάλλιο σε αγώνισμα άλματος.

Εκτός όμως από την παραπάνω σημαντική διάκριση, η συνολική παρουσία των αθλητών του Αθηνόδωρου ήταν εξαιρετική . Σε ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα με μεγάλη συμμετοχή αθλητών και ανεβασμένο επίπεδο επιδόσεων , ακόμη και μια θέση στην δεκαεξάδα πρέπει να θεωρείται σημαντικό επίτευγμα.

Ο Στυλιανός Κατσούλης έφτασε κοντά στην κατάκτηση μεταλλίου 2 φορές. Το Σάββατο στα 1.500 μέτρα με νέο ατομικό ρεκόρ 4.09.67 κατέλαβε την 5η θέση , ενώ την ίδια θέση κατέκτησε και την Κυριακή στα 3.000 μέτρα με χρόνο 9.06.78   Ο αθλητής της Κ16 Ανδρέας Μπαχός στο αγώνισμα των 10.000 μέτρων βάδην τερμάτισε 7ος σε 55.54.3, συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ. Η Χριστίνα Καϊτσα με επίδοση 10.89 κατέκτησε την 10η θέση στο άλμα τριπλούν. Η Μαρίνα Γιαννάδη ήταν 11η στα 100 μέτρα με εμπόδια με επίδοση 15.50 . Η Δήμητρα Ανδριοπούλου (Κ16) στο αγώνισμα των 1.500 μέτρων τερμάτισε στην 11η θέση με επίδοση 5.06.84 πραγματοποιώντας νέο ατομικό ρεκόρ.  Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4x100μ Παίδων αποτελούμενη από τους Γιάννη Οικονόμου, Γιώργο Πήττα, Πολυχρόνη Ιατρόπουλο (Κ16) και Νίκο Γεωργίου (Κ16) με επίδοση 45.43 κατέλαβε την 12η θέση. Αντίστοιχα, η ομάδα σκυταλοδρομίας 4x400μ, αποτελούμενη από τις Εμμανουέλα Κούρτη , Μαρία Κατσούλη , Σωτηρία Δημητρίου και Δήμητρα Ανδριοπούλου , όλες αθλήτριες της Κ16, κατέκτησαν την 13η θέση με επίδοση 4.15.03, που αποτελεί νέο ρεκόρ Συλλόγου στην κατηγορία Κορασίδων. Ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος , αθλητής της Κ16, δοκίμασε τις δυνάμεις του στο πολύ απαιτητικό αγώνισμα των 400 μέτρων με εμπόδια, όπου τερμάτισε στην 12η θέση με επίδοση 58.68, η οποία αποτελεί νέο ρεκόρ Συλλόγου . Το ατομικό του ρεκόρ βελτίωσε και ο Αποστόλης Χαντζής στο αγώνισμα των 1500 μέτρων τερματίζοντας στην 13η θέση με επίδοση 4.18.63. Ο Νίκος Γεωργίου (Κ16) στο αγώνισμα των 800 μέτρων κατέλαβε την 23η θέση με επόδοση 2.06.57.  Τέλος, ο Γιώργος Πήττας στο αγώνισμα με την μεγαλύτερη συμμετοχή αθλητών, τα 100 μέτρα, με επίδοση 11.74 τερμάτισε στην 32η θέση.