Θρίαμβος για τον Αθηνόδωρο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ16

Το χθεσινό ελπιδοφόρο μέλλον του Αθηνόδωρου άρχισε να γίνεται ήδη δυναμικό παρόν. Οι αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α’ (Κ16) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας τους στην Χαλκίδα, κατέπληξαν με τις διακρίσεις και τις μεγάλες επιδόσεις τους.

Τις εντυπώσεις έκλεψε ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος που αναδείχθηκε 1ος νικητής στο αγώνισμα του εξάθλου με 4.367 βαθμούς, που αποτελεί ρεκόρ Αχαΐας όλων των εποχών, νέο ατομικό ρεκόρ, καθώς και νέο ρεκόρ συλλόγου για τον Αθηνόδωρο. Ατομικά ρεκόρ έκανε και στα επιμέρους αγωνίσματα των 100μ εμπόδια, του μήκους αλλά και του ύψους. Αναλυτικά οι επιδόσεις του σε όλα τα αγωνίσματα είναι οι εξής: 100μ εμπόδια:14.83 (ν.α.ρ.) Άλμα σε μήκος: 6.10 (ν.α.ρ.)

Σφαίρα: 10.40, Ύψος: 1.78 (ν.α.ρ.), Ακόντιο: 36.03, 1000μ: 3.00.13

Ο επόμενος αθλητής που ανέβηκε στο βάθρο των μεταλλίων είναι ο Ανδρέας Μπαχός, ο οποίος αναδείχθηκε 3ος Πανελληνιονίκης  στα 5.000 μέτρα Βάδην, με επίδοση 26.39.59, που αποτελεί νέο ατομικό και ρεκόρ συλλόγου.

Το τρίτο κατά σειρά μετάλλιο για τον Αθηνόδωρο ήταν επίσης χάλκινο, αυτή την φορά όμως στο αγώνισμα των 3.000 μέτρων Βάδην στην κατηγορία των Παγκορασίδων Α’. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η 14χρονη Γρηγορία Νικολοπούλου, με επίδοση 16.56.85, η οποία αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ συλλόγου.

Το μετάλλιο ‘άγγιξε’ και η Δήμητρα Ανδριοπούλου στο αγώνισμα των 1.000μ. Τερμάτισε στην 4η θέση, δίνοντας μια δυνατή μάχη στα τελευταία 150 μέτρα της κούρσας με άλλες 3 αθλήτριες, οι οποίες έπεσαν όλες μαζί στο νήμα του τερματισμού. Ο χρόνος της αθλήτριας του Αθηνόδωρου ήταν 3.11.19, μόλις 8 εκατοστά του δευτερολέπτου πιο αργός από τον χρόνο της αθλήτριας που κατέκτησε τελικά το χάλκινο μετάλλιο και μόλις 9 εκατοστά από την επίδοση της αθλήτριας που τερμάτισε 2η.

Ο 14χρονος Γιάννης Βαρβίας κέρδισε πολύτιμες εμπειρίες στο αγώνισμα του άλματος σε ύψος και άφησε υποσχέσεις για μια μεγαλύτερη διάκριση την επόμενη χρονιά, καθώς θα αγωνίζεται και πάλι στην ίδια κατηγορία. Με επίδοση 1.68, πέντε εκατοστά κάτω από το ατομικό του ρεκόρ, κατέλαβε την 5η θέση.

Ο Νίκος Γεωργίου στο αγώνισμα των 600 μέτρων με επίδοση 1.29.65 τερμάτισε στην 7η θέση, σε μια κούρσα με πολύ έντονο συναγωνισμό.

Την 7η θέση κατέλαβε επίσης η Μαρία Κατσούλη στο αγώνισμα του πεντάθλου, όπου πραγματοποίησε νέο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ συλλόγου, συγκεντρώνοντας 3.319 βαθμούς. Ατομικά ρεκόρ επίσης, σημείωσε η αθλήτρια στο άλμα σε μήκος και στα 600 μέτρα. Οι επιδόσεις της αναλυτικά ήταν: 80μ εμπόδια: 13.43,

Άλμα σε μήκος: 4.98(ν.α.ρ.), Σφαίρα: 7.48, Ακόντιο: 22.10

600μ: 1.49.57 (ν.α.ρ.)

Η Σωτηρία Δημητρίου στο αγώνισμα των 600 μέτρων κατέλαβε την 11η θέση με επίδοση 1.47.40.

Η 14χρονη Παυλίνα Μαρνελή με επίδοση 18.48.63 (ν.α.ρ.) κατέλαβε την 12η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα η Ελένη Ζώη τερμάτισε στην 15η θέση με επίδοση 19.26.93.

Στο αγώνισμα των 300 μέτρων Παγκορασίδων η Εμμανουέλα Κούρτη  στον προκριματικό του αγωνίσματος με επίδοση 44.05 πήρε την πρόκριση για τον τελικό του αγωνίσματος, όπου με επίδοση 44.22 κατέλαβε την 13η θέση. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των 300 μέτρων Παμπαίδων ο Άγγελος Πήττας ήταν 15ος με επίδοση 40.62, ενώ ο 14χρονος Αντώνης Ραμπαβίλας με επίδοση 40.98 ήταν 17ος.

Η 14χρονη Έλενα Μούκα με χρόνο 3.34.18 τερμάτισε στην 20η θέση στο αγώνισμα των 1000 μέτρων των Παγκορασίδων. Ακόμη μια 14χρονη αθλήτρια, η Ανδριάνα Σανδραβέλη, στα 600 μέτρα, με χρόνο 1.52.16 τερμάτισε στην 27η θέση.

Στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας 4x300 μέτρα, τα κορίτσια του Αθηνόδωρου, Κούρτη Εμμανουέλα, Σανδραβέλη Ανδριάνα, Δημητρίου Σωτηρία και Ανδριοπούλου Δήμητρα, κατέλαβαν την 8η θέση με επίδοση 3.03.31. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των αγοριών ο Αθηνόδωρος συμμετείχε με τους Πήττα Άγγελο, Μπαχό Ανδρέα, Ραμπαβίλα Αντώνη και Γεωργίου Νίκο. Η ομάδα κατέλαβε την 13η θέση με επίδοση 2.42.60.

Κάνοντας έναν συλλογικό απολογισμό, οι 15 μικροί αθλητές και αθλήτριες του Αθηνόδωρου κατάφεραν να ανεβάσουν τον στίβο του Αιγίου πολύ ψηλά. Είναι η πρώτη φορά για τον Αθηνόδωρο που κατακτά 3 μετάλλια στο ίδιο πανελλήνιο πρωτάθλημα καθώς και η πρώτη φορά που συγκεντρώνει 90 βαθμούς αξιολόγησης. Η συγκομιδή αυτών των βαθμών είναι η καλύτερη από τα σωματεία της περιφέρειας.  Σημαντικότερο όμως όλων είναι οι υποσχέσεις για το μέλλον που αφήνει αυτή η πολύ ταλαντούχα ηλικιακή κατηγορία των αθλητών του Αθηνόδωρου. Η πλειονότητα των παιδιών αυτών θα πρωταγωνιστήσει στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα τα επόμενα χρόνια, αναδεικνύοντας τον Αιγιώτικο  στίβο.