Χρυσό μετάλλιο και μεγάλα ρεκόρ του Αθηνόδωρου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20

Χαρούμενη και με την αίσθηση του πιο επιτυχημένου πρωταθλήματος στην κατηγορία Κ20 στην ιστορία του συλλόγου, επιστρέφει από την Κατερίνη η 8μελής αποστολή του Αθηνόδωρου.

Ο απολογισμός μόνο θετικός μπορεί να χαρακτηριστεί. Ένα χρυσό μετάλλιο, το πρώτο Πανελλήνιο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία του Συλλόγου σε αλτικό αγώνισμα, αρκετές θέσεις μέσα στην πρώτη 8αδα και συνολικά 46 βαθμοί αξιολόγησης είναι ένα σπουδαίο επίτευγμα. Αναλυτικότερα, ο Μιχαήλ Καϊπης με άλμα στα 1.94 μέτρα κέρδισε το  χρυσό μετάλλιο στο άλμα σε ύψος. Επίτευγμα πολύ σημαντικό για τον αθλητή μας, που φέτος γυμνάζεται υπο τις οδηγίες του καταξιωμένου προπονητή αλμάτων Γιώργου Παπανδρεόπουλου, καθώς για την φετινή χρονιά (Γ’ Λυκείου) προτεραιότητα του ήταν οι Πανελλαδικές εξετάσεις. Ο Ανδρέας Μπαχός, αν και πρώτη χρονιά παίδας (16 χρονών), πετυχαίνοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ στα 10.000 μέτρα Βάδην, με επίδοση 49.30.87, κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση. Στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας 4x400 μέτρα Νεανίδων, τα κορίτσια του Αθηνόδωρου πήραν μια «γλυκόπικρη» γεύση καθώς τερμάτισαν στην πολύ καλή 5η θέση με επίδοση κοντά στο ρεκόρ τους 4.08.44, αλλά δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν τον στόχο στον οποίο είχαν πιστέψει οι προπονητές τους, ο οποίος ήταν η κατάκτηση ενός μεταλλίου. Ο αγώνας αυτός όμως θα αποτελέσει για αυτές το απαραίτητο ερέθισμα για να πιστέψουν ότι το μετάλλιο στο αγώνισμα της μεγάλης σκυταλοδρομίας είναι κάτι μέσα στις δυνατότητες τους. Περισσότερο ενθαρρυντικό είναι το γεγονός πως οι αθλήτριες που αποτελούσαν τη σκυτάλη, Εμμανουέλα Κούρτη, Μαρία Κατσούλη, Μαρίνα Γιαννάδη και Δήμητρα Ανδριοπούλου, καθώς και η «αναπληρωματική» σε αυτούς τους αγώνες, Σωτηρία Δημητρίου, ανήκουν όλες στην μικρότερη ηλικιακή κατηγορία των Κ18. Η Μαρίνα Γιαννάδη το Σάββατο στο αγώνισμα των 100 μέτρων με εμπόδια, προκρίθηκε αρχικά στον τελικό με επίδοση 15.67 και στον τελικό του αγωνίσματος κατέλαβε την 6η θέση με χρόνο 15.39. Και σε αυτό το αγώνισμα υπήρχε μια μικρή ελπίδα για κατάκτηση μεταλλίου, αλλά για κάποια εκατοστά του δευτερολέπτου κι αυτό δεν επιτεύχθηκε. Βέβαια σε αυτό το πρωτάθλημα η Μαρίνα (17 ετών) αγωνιζόταν στα εμπόδια των Νεανίδων, τα οποία είναι ψηλότερα από αυτά της κατηγορίας της. Η Δήμητρα Ανδριοπούλου στα 800 μέτρα Νεανίδων κατέλαβε την 14η θέση με επίδοση 2.28.66.  Η Εμμανουέλα Κούρτη στα 400μ κατέλαβε την 15η θέση με χρόνο 61.96, ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Σωτηρία Δημητρίου κατέλαβε την 21η θέση με χρόνο 64.08. Τέλος ο Νίκος Γεωργίου στα 800μέτρα Εφήβων κατέλαβε την 21η θέση με χρόνο 2.04.49. Ο Μιχαήλ Καϊπης, ο μόνος Έφηβος (Κ20) αυτών των αγώνων, θα συμμετάσχει το επόμενο Σαββατοκύριακο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων (Κ23) στην Λάρισα, ενώ οι υπόλοιποι 7 αθλητές και αθλήτριες θα διεκδικήσουν κάτι καλύτερο στο Πανελλήνιο της κατηγορίας τους (Παίδων και Κορασίδων-Κ18) στις 4 και 5 Ιουλίου στα Τρίκαλα.