ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20 ΣΕΡΡΕΣ 2022 - ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Κ20 Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΠΑΧΟΣ

1657425164543

Σέρρες 9-10/7/2022. Αξέχαστο διήμερο για τον Αθηνόδωρο. Παρότι ο καιρός αρχικά δεν ήταν σύμμαχος δε στάθηκε εμπόδιο στην αποστολή του Αθηνόδωρου ώστε να μας κάνει για άλλη μια φορά υπερήφανους.

Αναλυτικά,

10.000 μ. βάδην(ανδρών) : ο Ανδρέας Μπαχός κατάφερε να κερδίσει το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Κ20 που θα γίνει στο Κάλι της Κολομβίας, ενώ ανέβηκε και στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών. Πραγματοποίησε  εξαιρετική εμφάνιση, νέο ρεκόρ συλλόγου (43,40,34 ) και πλέον θεωρείται αθλητής παγκοσμίου επιπέδου.

1500 μ. (ανδρών) :   Ο Ανδρέας Γεωργίου όπως πάντα εξαιρετικός, πάλεψε για τις πρώτες θέσεις και τερμάτισε τελικά στην πέμπτη θέση  με επίδοση 4.04.06 , αφού είχε επιπλέον να αντιμετωπίσει και την κούραση από τους τελευταίους αγώνες που έδωσε με την Εθνική Ελλάδος Κ18 στο Ισραήλ.

400 μ. (ανδρών) :   ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος έκανε την υπέρβαση και αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε πανελλήνιο πρωτάθλημα στα 400 μ. (Το δέκαθλο που είναι το αγώνισμά του διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη πριν 10 ημέρες όπου κέρδισε την 2η θέση). Στα 400 μ. πέτυχε επίδοση 49.89 που είναι νέο ρεκόρ συλλόγου, τερματίζοντας στην 5η θέση, απέχοντας από το βάθρο των νικητών 0,08¨.

3.000 μ. με φυσικά εμπόδια (ανδρών): ο Νίκος Γεωργίου τερμάτισε  5ος με επίδοση 10.24.06, δείχνοντας εξαιρετικά αγωνιστική διάθεση και δυνατότητες για μεγαλύτερες επιδόσεις.

100 μ. (γυναικών): η Παναγιώτα Μεντζελοπούλου, η μικρότερη της ομάδας που το κύριο αγώνισμά της είναι τα 100 μ. με εμπόδια, έτρεξε τα 100 μ σε 13,03 (30η).

200μ. (γυναικών): πολύ κοντά στο ατομικό της ρεκόρ έτρεξε τα 200μ η Παναγιώτα Μετζελοπούλου, (26.84, 27η).

Ύψος (ανδρών): Ο Γιάννης Βαρβίας έμεινε στο 1.89 με την πρώτη προσπάθεια ενώ το 1.94 το έχασε στις  "λεπτομέρειες" (7oς)

3.000 μ. (ανδρών) : Ο Νίκος Γεωργίου ( 9.38.85,12ος) και ο Φώτης Θεοδωρακόπουλος  (9.46.82, 13ος), ολοκλήρωσαν τη συμμετοχή της ομάδας μας που για άλλη μια φορά ξεχώρισε σε ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα.