Μετάλλιο και διακρίσεις στο Πανελλήνιο Παίδων-Κορασίδων (Τρίκαλα)

Μια από τις πιο επιτυχημένες εμφανίσεις στην ιστορία του Συλλόγου μας αποτέλεσε η συμμετοχή μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων και Κορασίδων ,που διεξήχθη στα Τρίκαλα το Σαββατοκύριακο 25 και 26 Ιουνίου. Αποκορύφωμα ήταν το ασημένιο μετάλλιο από την Κυριακή Δημητρίου στο αγώνισμα των 400 μέτρων με εμπόδια. Είχαμε 4 θέσεις στην 8αδα και άλλες 3 στην 16αδα . Σημειώθηκαν 8 ατομικά ρεκόρ και 4 νέα ρεκόρ Συλλόγου. Συγκεντρώσαμε 47 βαθμούς αξιολόγησης, κάτι που αποτελεί ρεκόρ του Συλλόγου μας στα αντίστοιχα Πανελλήνια Πρωταθλήματα των προηγούμενων ετών, ενώ ταυτόχρονα μας κατατάσσει στην 1η θέση ανάμεσα στους Συλλόγους του νομού Αχαΐας.

Αναλυτικά, η Κυριακή Δημητρίου με νέο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ Συλλόγου στον τελικό των 400 μ με Εμπόδια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, χάνοντας κυριολεκτικά στο νήμα το χρυσό, με επίδοση 65.56. Στα 1500μ ο Δημήτρης Γκραικιώτης με νέο ατομικό ρεκόρ 4.06.15 κατέκτησε την 4η θέση στο αγώνισμα. Στα 3.000 μέτρα συμμετείχαν συνολικά 37 αθλητές και ο Σύλλογος μας εκπροσωπήθηκε από τους Δημήτρη Γκραικιώτη, Ηλία Καραμπούλα και Στυλιανό Κατσούλη. Ο Δημήτρης με νέο ατομικό ρεκόρ 9.12.26 έχασε για λίγο το μετάλλιο, καταλαμβάνοντας την 4η θέση στο αγώνισμα. Ο Ηλίας Καραμπούλας με επίδοση 9.29.19 (νέο ατομικό ρεκόρ) κατετάγη 9ος , ενώ ο Παμπαίδας Στυλιανός Κατσούλης κατέλαβε την 19η θέση με ατομικό ρεκόρ 9.38.79. Στα 2.000 μέτρα με Φυσικά Εμπόδια , ο Ηλίας Καραμπούλας με επίδοση 6.41.21 ,που αποτελεί νέο ρεκόρ Συλλόγου, κατετάγη 9ος. Στα 2.000 μέτρα με Φυσικά Εμπόδια Κορασίδων, η Άννα Ιατροπούλου κατέκτησε την 6η θέση με επίδοση 7.52.67 , που αποτελεί και αυτό νέο ρεκόρ Συλλόγου. Η ίδια αθλήτρια στα 800 μ με χρόνο 2.23.94 κατετάγη 8η . Στα 200μ Κορασίδων , η Μαρία Καϊάφα στον προκριματικό του αγωνίσματος συναγωνιζόμενη με 34 αθλήτριες, συνέτριψε το ρεκόρ Συλλόγου και με επίδοση 26.78 προκρίθηκε με την 12η επίδοση στον τελικό. Το απόγευμα, με χρόνο κοντά στην πρωινή της επίδοση , 26.84, κατετάγη 15η. Τέλος, στο Μήκος των Κορασίδων αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα η μικρή Παγκορασίδα Χριστίνα Καϊτσα, που με επίδοση 5.02, κοντά στο ατομικό της ρεκόρ , συναγωνιζόμενη με 39 αθλήτριες, κατέλαβε την 27η θέση.

Επόμενος αγώνας για τον Σύλλογο μας στο Ναύπλιο στις 2-3 Ιουλίου για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Παμπαίδων και Παγκορασίδων Ά , όπου θα συμμετέχουμε με 8 αθλητές και αθλήτριες.