Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α: Αποτελέσματα

Με 6 μετάλλια, 13 ατομικά ρεκόρ και ένα νέο ρεκόρ Συλλόγου ολοκληρώθηκε το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων Ά για τον Σύλλογο μας στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας την Κυριακή 17 Απριλίου. Συνολικά αγωνίστηκαν 16 αθλητές και αθλήτριες μας σε δρομικά , αλτικά και ριπτικά αγωνίσματα.

Στα 150μ Παμπαίδων αγωνίστηκε ο Νίκος Σκούρτης που με νέο ατομικό ρεκόρ 18.73 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στα 80μ ο Γιάννης Οικονόμου με νέο ατομικό ρεκόρ 10.04 έχασε για 10 εκατοστά του δευτερολέπτου την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, κατακτώντας την 5η θέση ανάμεσα σε 22 αθλητές. Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιώργος Πήττας κατετάγη 7ος με επίδοση 10.24 (ν.α.ρ). Στα αγωνίσματα αντοχής , ο Στυλιανός Κατσούλης αγωνίστηκε στα 3.000μ και με επίδοση 9.49.01 που αποτελεί νέο ατομικό του ρεκόρ , έδειξε τρομερή βελτίωση και φαίνεται πως θα πρωταγωνιστήσει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας του τον Ιούλιο. Στα 1000μ αγωνίστηκε ο Αποστόλης Χαντζής που με νέο ατομικό ρεκόρ 3.04.12 τερμάτισε στην 6η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε ο Νίκος Γεωργίου που ανήκει στην μικρότερη κατηγορία των Παμπαίδων Β , που με επίδοση 3.14.32 (ν.α.ρ) κατετάγη 11ος . Στην Σκυτάλη των 4x300μ αγωνίστηκαν ο Νίκος Σκούρτης, Γιώργος Πήττας, Αποστόλης Χαντζής και Γιάννης Οικονόμου που με επίδοση 2.53.64 κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο.

Τέλος , στα ριπτικά , ο Λάζαρος Χατζηγιάννης αγωνίστηκε στην Σφαιροβολία και στο Ακόντιο, πραγματοποιώντας και στα 2 ατομικά ρεκόρ. Στην Σφαιροβολία με επίδοση 9.31 κατέλαβε την 11η θέση ενώ στο Ακόντιο με ρίψη στα 29 μέτρα και 96 εκατοστά κατετάγη 8ος.

Στις Παγκορασίδες , η Χριστίνα Καϊτσα στα 80μ με χρόνο 11.16 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ανάμεσα σε 35 αθλήτριες, πραγματοποιώντας ατομικό ρεκόρ. Η ίδια αθλήτρια στο Μήκος με άλμα στα 5 μέτρα και 6 εκατοστά βελτίωσε το Ρεκόρ Συλλόγου για άλλη μία φορά και κατέλαβε την 2η θέση στο αγώνισμα ανάμεσα σε 26 αθλήτριες. Στο Μήκος αγωνίστηκε και η Μαρία Κατσούλη που ανήκει στην μικρότερη κατηγορία των Παγκορασίδων Β, που με επίδοση 4 μέτρα και 36 εκατοστά κατετάγη 11η. . Η Ελένη Λουλεμέ αγωνίστηκε στα 150μ και στο Μήκος . Στα 150μ με επίδοση 22.19 που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ κατέλαβε την 13η θέση ανάμεσα σε 27 αθλήτριες. Στο μήκος με άλμα στα 3 μέτρα και 96 εκατοστά κατετάγη 17η. Στα 1000μ συμμετείχε ο Σύλλογος μας με 3 αθλήτριες της μικρότερης κατηγορίας ΠΚΒ. Η Εμμανουέλα Κούρτη με επίδοση 3.40.36 (ν.α.ρ) κατέκτησε την 8η θέση, η Σωτηρία Δημητρίου την 9η θέση με 3.40.38 (ν.α.ρ) και η Δήμητρα Ανδριοπούλου την 12η με επίδοση 3.49.87. Στα 80μ με Εμπόδια η Μαρίνα Γιαννάδη στάθηκε άτυχη , καθώς η πτώση στο τελευταίο εμπόδιο δεν της έδωσε την δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο και κατετάγη 6η με επίδοση 16.42.

Στο Ύψος η Κατερίνα Καϊάφα δεν κατάφερε να περάσει το πρώτο ύψος και να συνεχίσει με τα υπόλοιπα άλματα.

Τέλος , στην σκυταλοδρομία 4x80 μ συμμετείχε ο Σύλλογος με τις 3 από τις 4 αθλήτριες να είναι μικρότερες ηλικιακά. Αναλυτικά συμμετείχαν η Μαρίνα Γιαννάδη, Σωτηρία Δημητρίου , Μαρία Κατσούλη και Εμμανουέλα Κούρτη που με επίδοση πολύ κοντά στο ρεκόρ Συλλόγου 44.01 κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας τις άλλες 6 ομάδες του Ομίλου.

Συνολικά ο Σύλλογος μας κατέλαβε 60 βαθμούς αξιολόγησης, 14 παραπάνω από πέρυσι στο αντίστοιχο Πρωτάθλημα , δείχνοντας πως το μέλλον του Συλλόγου θα είναι ακόμη καλύτερο τα επόμενα χρόνια .

Ετικέτες: Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α