Μετάλλια και Διακρίσεις στα «Φωτιάδεια 2017» και στα Δίαθλα της Ακαδημίας

Μεγάλες επιδόσεις και πολλές θέσεις στο βάθρο είχαμε κυρίως από τους μικρούς μας αθλητές στους αγώνες «Φωτιάδεια» και τους διασυλλογικούς αγώνες της προαγωνιστικής μας ομάδας , τα Δίαθλα. Για άλλη μία φορά, ο Σύλλογος μας συμμετείχε οργανωμένα στο διασυλλογικό πρωτάθλημα της Ακαδημίας , κατηγορίας Παμπαίδων και Παγκορασίδων Β (ηλικίας 12-13 ετών) , με 18 αθλητές και αθλήτριες, καθώς και στην ημερίδα «Φωτιάδεια» με 14 αθλητές της αγωνιστικής κατηγορίας.

Οι αθλητές του συλλόγου μας, αλλά και αρκετοί γονείς που συνόδεψαν την αποστολή, μετακινήθηκαν δωρεάν, όπως συνήθως, με μισθωμένο λεωφορείο.

Συνολικά κατακτήθηκαν 9 μετάλλια, 4 στα «Δίαθλα» και 5 στα «Φωτιάδεια», αλλά το κυριότερο  επίτευγμα αποτελούν τα πολλά ατομικά ρεκόρ που σημείωσαν τόσο οι αθλητές της αγωνιστικής κατηγορίας ,όσο και οι αθλητές της ακαδημίας μας.

Στα 800μ Ανδρών συμμετείχε ο Δημήτρης Γκραικιώτης , που με χρόνο 2.02.96 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο . Στη Σφαιροβολία Ανδρών μας εκπροσώπησε για άλλη μία φορά ο καλύτερος ρίπτης του Συλλόγου, ο Γιώργος Ιατρόπουλος, ο οποίος κατέλαβε την δεύτερη θέση ,με βολή στα 13 μέτρα και 70 εκατοστά. Η Μαρίνα Γιαννάδη στα 80 μ. Παγκορασίδων Α΄ με ατομικό ρεκόρ κατέλαβε την 3η θέση ανάμεσα σε 23 αθλήτριες με επίδοση 11.12. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχαν άλλες τρεις αθλήτριες του Συλλόγου. Η Χριστίνα Καϊτσα τερμάτισε στην 6η θέση με επίδοση 11.25, η Μαρία Κατσούλη στην 16η με χρόνο 11.75 και η Ζωή Χρυσανθακοπούλου στην 23η με 12.49. Στα 80μ των Παμπαίδων Α΄ συμμετείχε ο Άγγελος Πήττας , που με χρόνο 11.04 κατέλαβε την 8η θέση στο αγώνισμα. Στα 100μ Γυναικών η Γιώτα Τρίγκα με χρόνο 14. 05 κατετάγη 5η. Στα 1000μ. των Παμπαίδων Α΄,ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και πολλές  θέσεις κρίθηκαν στο νήμα. Ο Νίκος Γεωργίου με μεγάλο ατομικό ρεκόρ 3.01.62 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα, ενώ ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος με επίδοση 3.06.84, επίσης ατομικό ρεκόρ, κατέλαβε την 5η θέση. Στα 1000μ. Παγκορασίδων Α΄ και οι τρεις  αθλήτριες που συμμετείχαν σημείωσαν ατομικά ρεκόρ.  Η Δήμητρα Ανδριοπούλου με χρόνο 3.24.48 κέρδισε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο, η Εμμανουέλα Κούρτη με επίδοση 3.29.65 την 4η θέση και η Σωτηρία Δημητρίου την 6η θέση με χρόνο 3.39.54.

Στους Διασυλλογικούς αγώνες «Δίαθλα» της ακαδημίας μας , οι αθλητές μας συμμετείχαν στα εξής αγωνίσματα: 60 μέτρα, 1000 μέτρα, μπαλάκι και μήκος.  Πολλοί αθλητές και αθλήτριες μας  πλασαρίστηκαν σε καλές θέσεις ανά αγώνισμα. Ξεχώρισαν με τις πολύ καλές επιδόσεις τους,  στα 1000 μέτρα Παμπαίδων Β΄ ο Ανδρέας Γεωργίου , που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, στο μπαλάκι των Παγκορασίδων Β΄ η Βιολέτα Μέγαρη , που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και τέλος οι Γιάννης Βαρβίας και Ανδρέας Κατσαρός, που κατέλαβαν την 1η και την 2η θέση στο μπαλάκι των Παμπαίδων Β.

Τα αναλυτικά επίσημα αποτελέσματα του Διάθλου θα δημοσιευτούν όταν τα γνωστοποιήσουν οι διοργανωτές.

Στον επόμενο αγώνα Διάθλου οι μικροί μας αθλητές θα συμμετάσχουν και σε άλλα αγωνίσματα , όπως η σφαιροβολία , τα 60μ με εμπόδια και το άλμα σε ύψος, όπου και αναμένεται επίσης  να ξεχωρίσουν .