Διακρίσεις και μετάλλια στα Βεργώτεια

Στο Αργοστόλι της Κεφαλονιάς με τη συμμετοχή αρκετών σπουδαίων αθλητών από διάφορα μέρη της Ελλάδας έγιναν οι αγώνες με την επωνυμία «Βεργώτεια 2017».

Ο Σύλλογος μας συμμετείχε με 7 αθλητές και αθλήτριες. Οι καιρικές συνθήκες ήταν δυστυχώς άσχημες με πολύ δυνατό αέρα και παραλίγο βροχή, κάτι που δεν ευνόησε να γίνουν πολύ καλές επιδόσεις από όλους τους αθλητές στα περισσότερα αγωνίσματα. Οι αθλητές μας πραγματοποίησαν μια πολύ καλή παρουσία κερδίζοντας συνολικά 5 μετάλλια. Ο Δημήτρης Γκραικιώτης το χρυσό μετάλλιο στα 1.500 μέτρα Ανδρών με χρόνο 4.14.93, η Μαρία Καϊάφα κέρδισε το χάλκινο στα 100μ Γυναικών με χρόνο 13.64 και η Χριστίνα Καϊτσα το χάλκινο μετάλλιο στο Μήκος των Γυναικών με άλμα στα 4.73. Στις μικρές κατηγορίες, η Μαρία Κατσούλη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 80μ Παγκορασίδων Α με επίδοση 11.87 και επίσης το χάλκινο μετάλλιο ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος στα 150μ Παμπαίδων Α με χρόνο 20.15. Ο Γιώργος Πήττας στα 100μ Ανδρών κατέλαβε την 7η θέση με χρόνο 12.32,ενώ στη κατηγορία των Γυναικών η Χριστίνα Καϊτσα με χρόνο 14.76 κατέλαβε την 6η θέση και   η Γιώτα Τρίγκα  κατέκτησε την 7η θέση με χρόνο 14.80. Στα 200μ των Γυναικών η Μαρία Καϊάφα με χρόνο 28.72 κατετάγη 5η ενώ η Γιώτα Τρίγκα με επίδοση 30.25 στην 8η θέση. Στο μήκος των Γυναικών αγωνίστηκε και η Παγκορασίδα Μαρία Κατσούλη που με άλμα στα 4 μέτρα και 22 εκατοστά κατετάγη 7η . Τέλος, στο ύψος των Παίδων , ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ και με άλμα στο 1.40 κατετάγη 4ος.