ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2017

Τα μετάλλια δεν ήθελαν να έρθουν θα μπορούσε να είναι ο τίτλος που χαρακτηρίζει την συμμετοχή του συλλόγου  μας σε αυτό το πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ένα ακόμη πολύ επιτυχημένο πανελλήνιο πρωτάθλημα με πολύ θετικές εντυπώσεις, αλλά και την πίκρα των –για λίγο- χαμένων μεταλλίων.

Πέντε φορές συνολικά οι αθλητές και αθλήτριες μας έφτασαν να διεκδικούν το μετάλλιο μέχρι το τέλος σχεδόν της κούρσας τους, αλλά κατέληξαν να καταλαμβάνουν από την τέταρτη έως και την όγδοη θέση.

Η Άννα Ιατροπούλου στα 2.000 μέτρα με φυσικά εμπόδια κατέλαβε τελικά την 4η θέση με χρόνο 7.41.36, χάνοντας το μετάλλιο στα τελευταία μέτρα της κούρσας.  Την επόμενη μέρα αν και καταπονημένη από το προηγούμενο αγώνισμα προκρίθηκε στον τελικό των 800 μέτρων, όπου και εκεί κυνήγησε με πολλές αξιώσεις  το μετάλλιο, αλλά οι δυνάμεις της δεν ήταν αρκετές για να την στηρίξουν  μέχρι την γραμμή του τερματισμού και στα τελευταία μέτρα έχασε αρκετές θέσεις , τερματίζοντας τελικά στην 6η θέση με χρόνο 2.20.24, μόλις ένα δευτερόλεπτο πίσω από το ατομικό της ρεκόρ που είναι και ρεκόρ συλλόγου. Η Κυριακή Δημητρίου, αν και το καλό της αγώνισμα είναι τα 400 μέτρα με εμπόδια, δοκίμασε αυτή τη φορά και στα 400 μέτρα, καθώς οι προβλέψεις έδιναν την πιθανότητα μεταλλίου και σε αυτό το αγώνισμα. Το απόγευμα του Σαββάτου λοιπόν στον τελικό των 400 μέτρων με χρόνο 59.15, έχασε το μετάλλιο για λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου τερματίζοντας στην 6η θέση, ενώ το απόγευμα της Κυριακής στον τελικό των 400 μέτρων με εμπόδια που είναι και το βασικό της αγώνισμα, με χρόνο 65.45 που αποτελεί και  ατομικό της ρεκόρ, τερμάτισε τελικά στην 5η θέση.  Ο Στυλιανός Κατσούλης, μικρός ηλικιακά στην κατηγορία του, το απόγευμα του Σαββάτου κάνοντας μια καταπληκτική κούρσα έφτασε μια στροφή πριν το τέλος να διεκδικεί ακόμη και πανελλήνιο μετάλλιο, αλλά στην τελική ευθεία οι δυνάμεις του δεν ήταν αρκετές και αφού προσπεράστηκε από αρκετούς αθλητές, τερμάτισε τελικά στην 8η θέση με χρόνο 4.16.94, που αποτελεί και νέο του ατομικό ρεκόρ. Την επόμενη μέρα έτρεξε και στα 3.000 μέτρα και με επίδοση 9.34.93, τερμάτισε στην 13η θέση.  Η Μαρία Καϊάφα, αν και δεν έφτασε να διεκδικεί κάποιο μετάλλιο, θα πρέπει να είναι πολύ υπερήφανη και χαρούμενη καθώς μετά από μια δύσκολη χρονιά που σημαδεύτηκε από μια τρίμηνη και πλέον προσπάθεια αποκατάστασης ενός τραυματισμού της, είναι σε θέση να τρέχει πάλι πάρα πολύ γρήγορα, φτάνοντας σε σημείο να βελτιώσει τα ατομικά της ρεκόρ τόσο στα 100 μέτρα με 12.64, όσο και στα 200 μέτρα με 26.53. Οι επιδόσεις αυτές αποτελούν και νέα ρεκόρ Συλλόγου και στα δύο αγωνίσματα και είναι χαρακτηριστικό πως στα 100 μέτρα προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος ανάμεσα σε 59 αθλήτριες, ενώ στα 200 μέτρα έμεινε εκτός τελικού για 1 εκατοστό του δευτερολέπτου, πάλι ανάμεσα από τον ίδιο περίπου αριθμό αθλητριών. Στα πολύ θετικά συμπεριλαμβάνεται και η συμμετοχή της μικρής Μαρίνας Γιαννάδη που ανήκει στην μικρότερη ηλικιακά κατηγορία, η οποία κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος των 100 μέτρων με εμπόδια με επίδοση 15.89 που αποτελεί ταυτόχρονα νέο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ Συλλόγου. Στα θετικά επίσης καταγράφεται και η πρώτη συμμετοχή του Μιχάλη Καϊπη στο αγώνισμα του άλματος σε ύψος, ο οποίος στον προκριμάτικό του αγωνίσματος έφτασε κοντά στο ατομικό του ρεκόρ και κέρδισε πολλές χρήσιμες εμπειρίες, ενώ  το πιο σημαντικό είναι πως η συμμετοχή του Μιχάλη είναι η πρώτη συμμετοχή αθλητή του συλλόγου μας σε αυτό το αγώνισμα σε πανελλήνιο πρωτάθλημα. Συνοψίζοντας, θα μπορούσαμε να πούμε πως αν και τα μετάλλια ‘’δεν ήθελαν αυτή τη φορά να έρθουν’’, οι πέντε τερματισμοί στις οκτώ πρώτες θέσεις, η συμμετοχή σε οκτώ τελικούς, τα πέντε νέα ατομικά ρεκόρ, καθώς και τα τέσσερα νέα ρεκόρ Συλλόγου, αποτελούν έναν πολύ πλούσιο απολογισμό.