ΕΝΑΡΞΗ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΕΝΑ ΣΚΑΛΙ ΨΗΛΟΤΕΡΑ

Η επίσημη έναρξη  για το νέο αγωνιστικό έτος όλων των τμημάτων του Αθηνόδωρου έγινε το απόγευμα της Τετάρτης  5-9-2018 με τον καθιερωμένο αγιασμό.

Παραβρέθηκε σύσσωμη η διοίκηση του συλλόγου, οι προπονητές, το σύνολο των αθλητών της ακαδημίας και των αγωνιστικών τμημάτων,  μεγάλος  αριθμός των γονιών των αθλητών, αρκετοί δρομείς του τμήματος μαζικού αθλητισμού, καθώς και απλοί φίλοι του συλλόγου.  Η αγωνιστική χρονιά του 2018 ήταν μια ακόμη χρονιά ανόδου για όλα τα τμήματα και σε  όλα τα επίπεδα.  Ειδικά για την αγωνιστική κατηγορία οι διακρίσεις ήταν πολλές και αξιέπαινες.  Σημειώθηκαν μεγάλες επιδόσεις με πολλά νέα ατομικά ρεκόρ και ρεκόρ συλλόγου. Περισσότερες από κάθε άλλη χρονιά ήταν και οι συμμετοχές των αθλητών του συλλόγου σε τελικούς πανελληνίων  πρωταθλημάτων, αποκορύφωμα των οποίων ήταν η κατάκτηση τεσσάρων πανελληνίων μεταλλίων.  Ο Μιχαήλ Καίπης  κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο  στο άλμα σε ύψος στην κατηγορία παίδων, διάκριση που του έδωσε την ευκαιρία να συμμετάσχει με τα χρώματα της εθνικής, στην διεθνή συνάντηση Ελλάδας – Κύπρου στην Λευκωσία , όπου με την πολύ μεγάλη επίδοση του 1 μέτρου και 98 εκατοστών κατέκτησε επίσης το ασημένιο μετάλλιο. Ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο  στο αγώνισμα του Εξάθλου  της κατηγορίας Παμπαίδων Α΄ με  4.367 βαθμούς, πετυχαίνοντας ατομικά ρεκόρ στην συνολική απόδοση καθώς και στα  επιμέρους αγωνίσματα. Το βάδην, ένα αγώνισμα που για πρώτη χρονιά δοκιμάστηκε και καλλιεργήθηκε στον Αθηνόδωρο έδωσε τα άλλα δυο πανελλήνια μετάλλια. Ο Ανδρέας Μπαχός κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 5. 000 μέτρα Βάδην της κατηγορίας Παμπαίδων Α΄με επίδοση 26.39.59 και η Γρηγορία Νικολοπούλου κατέκτησε επίσης το χάλκινο μετάλλιο στα 3.000 μέτρα Βάδην της κατηγορίας Παγκορασίδων Α΄ με επίδοση 16.56.85.  Η γενικότερη καλή παρουσία των αθλητών μας σε όλους τους αξιολογούμενους αγώνες, διασυλλογικούς και πανελληνίους, μας επιτρέπει να έχουμε βάσιμες ελπίδες ότι η συνολική κατάταξή μας σε πανελλήνιο επίπεδο μπορεί να βελτιωθεί για μία ακόμη χρονιά και να ξεπεράσουμε την 34η θέση που βρεθήκαμε το αγωνιστικό έτος του 2017.  Σύντομα θα ανακοινωθεί από την ομοσπονδία του ΣΕΓΑΣ η αξιολόγηση των σωματείων του για το 2018, οπότε θα μάθουμε και επίσημα αν θα έχουμε την προσδοκώμενη άνοδο. Την προηγούμενη χρονιά όμως την κρατάμε μόνο ως ανάμνηση και ήδη μπαίνουμε στην νέα. Οι εγγραφές και  προπονήσεις όλων των τμημάτων έχουν αρχίσει από την Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί στο επισυναπτόμενο αρχείο. Έτσι λοιπόν εισερχόμαστε δυναμικά στην καινούρια αγωνιστική χρονιά και έχουμε την διάθεση όλοι, διοίκηση, προπονητές και αθλητές να δουλέψουμε με τον καλύτερο τρόπο, έτσι ώστε να ανεβάσουμε τον Αθηνόδωρο και τον στίβο του Αιγίου   ΕΝΑ ΣΚΑΛΙ ΨΗΛΟΤΕΡΑ.