Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α-Γ και Διασυλλογικό Πρωτάθλημα 6αθλου ΠΠΑ'

Το Σάββατο 4/05 διεξήχθη η Α' φάση του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών, καθώς επίσης και το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα 6αθλου για την κατηγορία των Παμπαίδων Α' στην Πάτρα.Στο βροχερό Παμπελοπονησιακό στάδιο οι αθλητές του Αθηνόδωρου έδωσαν για μια ακόμη φορά τον καλύτερό τους εαυτό και διακρίθηκαν πραγματοποιώντας σπουδαίες επιδόσεις.

Οι επιδόσεις αυτές έφεραν και τον Αθηνόδωρο, με 66 βαθμούς, στην 3η θέση της συνολικής βαθμολογίας, ανάμεσα σε 30 σωματεία από όλους τους νομούς της Πελοποννήσου, την Αιτωλοακαρνανία, την Ζάκυνθο και την Κεφαλλονιά.

Αναλυτικά, στην κατηγορία των Ανδρών:

Ο Ιατρόπουλος Κώστας κατέκτησε την 1η θέση στα 3.000μ με Φυσικά Εμπόδια, με επίδοση 9.54.64

Ο Ιατρόπουλος Γιώργος, με επίδοση 13.70, κατέλαβε την 2η θέση στο αγώνισμα της σφαιροβολίας.

Στα 10.000μ βάδην, ο Μπαχός Ανδρέας κατέλαβε την 4η θέση με επίδοση 51.53.68

Στα 1.500 Ανδρών, ο Καραμπούλας Ηλίας κατέλαβε την 7η θέση, με επίδοση 4.12.67, ο Παπακωνσταντίνου Παναγιώτης κατέλαβε την 9η θέση, με επίδοση 4.15.24, ο Ιατρόπουλος Σπύρος κατέλαβε την 17η θέση, με επίδοση 4.22.83 και ο Γεωργίου Νίκος κατέλαβε την 18η θέση, με επίδοση 4.22.94

Στην κατηγορία των Γυναικών:

Η Ανδριοπούλου Δήμητρα κατέκτησε την 5η θέση στα 1.500μ με επίδοση 5.15.39

Η Κούρτη Εμμανουέλα, με επίδοση 63.53, κατέλαβε την 6η θέση στα 400μ, ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Δημητρίου Σωτηρία και Ραμπαβίλα Χαρά τερμάτισαν στην 11η και 16η θέση με επιδόσεις 65.61 και 74.36 αντίστοιχα.

Στα 100μ, η Γιαννάδη Μαρίνα κατέλαβε την 8η θέση, με επίδοση 13.42 (13.31 στον προκριματικό), η Καΐτσα Χριστίνα τερμάτισε 24η με χρόνο 13.89  και η Κατσούλη Μαρία τερμάτισε 28η με επίδοση 14.14

Στην σκυτάλoδρομία 4χ100, η ομάδα του Αθηνόδωρου, αποτελούμενη από τις Γιαννάδη, Κούρτη, Κατσούλη και Καΐτσα, κατέλαβε την 6η θέση, με επίδοση 52.51

Η Ομάδα του Αθηνόδωρου εντυπωσίασε όμως και στο αγώνισμα του 6αθλου της κατηγορίας ΠΠΑ', όπου συμμετείχε με 3 αθλητές, οι οποίοι πραγματοποίησαν ατομικά ρεκόρ στα περισσότερα από τα αγωνίσματα και συγκέντρωσαν αρκετά καλές συνολικές βαθμολογίες, κερδίζοντας πολύ καλές θέσεις.

Συγκεκριμένα, ο Γεωργίου Ανδρέας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, συγκεντρώνοντας 3.462 βαθμούς.

Ο Δημητρίου Χρήστος,με 3.341 βαθμούς, κατέλαβε την 5η θέση και ο Βαρβίας Γιάννης, κατέλαβε την 7η θέση, συγκεντρώνοντας 3.283 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αθλητές Δημητρίου Χρήστος και Γεωργίου Ανδρέας είναι πρωτοεμφανιζόμενοι σε αυτήν την ηλικιακή κατηγορία και η επόμενη χρονιά θα είναι σίγουρα ευκαιρία για να διαπρέψουν στο 6αθλο. Επίσης, ο Βαρβίας Γιάννης στάθηκε άτυχος καθώς, ενώ βρισκόταν σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, συμμετείχε στον επίπονο αυτό αγώνα με πυρετό.

Επόμενο και τελευταίο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα για το 2019 στις αγωνιστικές κατηγορίες, είναι η Β' φάση του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών, που θα πραγματοποιηθεί στην Τρίπολη.