Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α-Γ Β' ΦΑΣΗ και Διασυλλογικό Πρωτάθλημα 5αθλου ΠΚΑ'

Στην δεύτερη ημέρα (Β΄φάση) του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Α-Γ, που διεξήχθη στις 19-05-2019 στο Δημοτικό Στάδιο της Τρίπολης, ο Αθηνόδωρος συμμετείχε με μια πολυπληθή ομάδα και για μια ακόμη φορά έδειξε ότι ο στίβος του Αιγίου πλέον έχει γίνει υπολογίσιμη δύναμη σε όλη την περιφέρεια.  Με ένα μεγάλο ρεκόρ συλλόγου, 3 μετάλλια, αρκετά ατομικά ρεκόρ και πολλές καλές επιδόσεις η ομάδα του Αθηνόδωρου έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τον κύκλο των διασυλλογικών πρωταθλημάτων για το 2019.

Ξεχώρισε ιδιαίτερα η ομάδα  σκυταλοδρομίας  4x400 των Γυναικών, η οποία,  αποτελούμενη εξολοκλήρου από  κορασίδες,  συνέτριψε το ρεκόρ συλλόγου της κατηγορίας κορασίδων αλλά και γυναικών με το εντυπωσιακό 4.08.11 .Τα κορίτσια του συλλόγου,  Εμμανουέλα  Κούρτη, Δήμητρα Ανδριοπούλου , Σωτηρία Δημητρίου και Μαρίνα Γιαννάδη, με τον χρόνο αυτό, κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τις κατηγορίας τους.

Στα 5.000μ Ανδρών, ο  Κώστας  Ιατρόπουλος με επίδοση 15.44.10  κέρδισε  το χάλκινο μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου  με επίδοση 16.10.49 κατέλαβε την 5η θέση, ο Σπύρος Ιατρόπουλος κατέλαβε την 6η θέση με επίδοση 16.15.90, ο Δημήτρης Τασσόπουλος κατέλαβε την 8η θέση με επίδοση 17.03.18 και ο Γιάννης  Βασιλείου κατέλαβε την 11η θέση με επίδοση 17.51.96.

Ο Κώστας Ιατρόπουλος στο 3ο σκαλί του βάθρου

Στην δισκοβολία Ανδρών, ο Γιώργος Ιατρόπουλος  για άλλη μια χρονιά ανέβηκε στο βάθρο των νικητών, αυτή τη φορά κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 37.02

Στην σκυταλοδρομία 4χ400 Ανδρών, η ομάδα μας κατέλαβε την  7η θέση με χρόνο 3.47.46 αποτελούμενη από τους: Άγγελο  Πήττα, Νίκο Γεωργίου, Ηλία Καραμπούλα  και Παναγιώτη Παπακωνσταντίνου.

Στα 800μ Ανδρών, ο Νίκος Γεωργίου, πλησιάζοντας το ατομικό του ρεκόρ, με χρόνο 2.03.80, κατέλαβε την 10η θέση,  και στο ίδιο αγώνισμα, ο  Δημήτρης Γκραικιώτης , στην επανεμφάνιση του στο αγώνισμα μετά από 2 ολόκληρα χρόνια,  με χρόνο 2.07.20 κατέλαβε την 14η θέση.

Στα 200μ Γυναικών, παρά τον ισχυρό αντίθετο άνεμο,  η  Μαρία Κατσούλη με χρόνο 28.98, τερμάτισε 21η και η Ελένη Λουλεμέ 30η, με χρόνο 30.33

Στα 200μ Ανδρών, πάλι με αντίθετο άνεμο,  ο Άγγελος Πήττας με χρόνο 26.31, τερμάτισε 33ος.

Παράλληλα με το Πρωτάθλημα αυτό, πραγματοποιήθηκε και το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα 5αθλου ΠΚΑ΄, όπου ο Αθηνόδωρος εκπροσωπήθηκε από την Σανδραβέλη Ανδριάνα, η οποία δοκιμάζοντας για πρώτη φορά το αγώνισμα αυτό, κατάφερε να συγκεντρώσει 2.810 βαθμούς και να καταταγεί στην 10η  θέση.

Στην τελική βαθμολόγηση των Σωματείων σε αυτή την  δεύτερη  ημέρα του διασυλλογικού πρωταθλήματος  Ανδρών και Γυναικών , ο Αθηνόδωρος, με 50 βαθμούς, κατέλαβε την 5η θέση ανάμεσα σε 29 σωματεία. Στην πρώτη ημέρα του διασυλλογικού στην Πάτρα είχε καταλάβει την 3η θέση με 66 βαθμούς ανάμεσα σε 30 σωματεία.  Συνολικά και στις δύο ημέρες του πρωταθλήματος αυτού ο Αθηνόδωρος κατατάσσεται στην 3η θέση με 116 βαθμούς πίσω από την Ολυμπιάδα Πατρών και την Γ.Ε. Αγρινίου. Σε επόμενη ανάρτηση, θα αναφέρουμε τις συνολικές εμφανίσεις  των αθλητών  του σωματείου μας για τα διασυλλογικά πρωταθλήματα του 2019.

Αγωνιστικά, θα ακολουθήσει για τον σύλλογο μας η συμμετοχή σε κάποιες ημερίδες για την καλύτερη προετοιμασία των αθλητών μας ενόψει των πανελληνίων πρωταθλημάτων που ακολουθούν, με βασικότερο αγώνα τα ΄΄Αιγιάλεια 2019΄΄,που θα πραγματοποιηθεί στο στάδιο της πόλης μας το Σάββατο 8 Ιουνίου 2019, στον οποίο συμμετέχουμε και διοργανωτικά.