ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΡΟΜΟΥ ΣΕ ΑΝΩΜΑΛΟ ΕΔΑΦΟΣ 2020: ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟ ΣΤΑ 8.000 μ.

Στο πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα για τη νέα χρονιά, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος, που διεξήχθη για άλλη μια χρονιά στο στην πόλη των Τρικάλων, σήμερα Κυριακή 23 Φεβρουαρίου, ήρθε η μεγάλη επιτυχία του Κώστα Ιατρόπουλου, που κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των Νέων Ανδρών (Κ23)

, στο αγώνισμα των 8.000 μ.. Ήταν το πρώτο Πανελλήνιο μετάλλιο και, μάλιστα, χρυσό για φέτος του Αθηνόδωρου, με τον Κώστα Ιατρόπουλο που πέτυχε πάρα πολύ καλή επίδοση με χρόνο 24.38, επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται μετά από το ατομικό ρεκόρ που πέτυχε πριν από δύο εβδομάδες στα 1.500 μέτρα με χρόνο 3.57.36, στην Ημερίδα Κλειστού Στίβου στο ΣΕΦ.

Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλαν και οι υπόλοιποι αθλητές του Αθηνόδωρου και πραγματοποίησαν καλές εμφανίσεις. Συγκεκριμένα, στο ίδιο αγώνισμα (8.000 μ.) της ίδιας κατηγορίας, ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου τερμάτισε 18ος με επίδοση 27.22, ενώ στην κατηγορία των Ανδρών και στο αγώνισμα των 10.000 μ. ο Δημήτρης Τασσόπουλος τερμάτισε 36ος με επίδοση 34.56. Εξάλλου, στην κατηγορία των Ανδρών Κ20 και στο αγώνισμα των 6.000 μ., συμμετείχε ο Στυλιανός Κατσούλης, που μέχρι πέρυσι αγωνιζόταν με το Σύλλογό μας και από φέτος με το Γυμναστικό Σύλλογο Τρικάλων, ο οποίος τερμάτισε 19ος με επίδοση 20.22.

Επόμενος αγωνιστικός στόχος των αθλητών του Συλλόγου μας είναι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, που ακολουθεί την επόμενη Παρασκευή και Σάββατο (28 και 29 Φεβρουαρίου) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.