ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ - ΤΡΙΤΣΕΙΑ

Με τη συμμετοχή του Δημήτρη Τασόπουλου και του Μάριου Τσερεντζούλια από τον ΑΘΗΝΟΔΩΡΟ διεξήχθη την Κυριακή 20/9 το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου Δρόμου που έγινε στις εγκαταστάσεις του κωπηλατοδρόμιου στο Σχινιά. Η διαδρομή ήταν  περιμετρικά του υδάτινου στίβου του κωπηλατοδρομίου και κάθε στροφή ήταν 4.971μ.

Ο δυνατός αέρας όμως δημιούργησε πολλά προβλήματα στους αθλητές με αποτέλεσμα να τερματίσουν (στους άνδρες) 42 δρομείς από τους 50 που ξεκίνησαν τον αγώνα. Ανάμεσά τους και ο Δημήτρης Τασόπουλος που με χρόνο 1.19.30 τερμάτισε στην  24η θέση αξιοποιώντας κυρίως την εμπειρία του γιατί η προετοιμασία  λόγω της εργασίας του δεν ήταν η καλύτερη. Ο  Μάριος Τσερεντζούλιας αισθάνθηκε δυστυχώς ενοχλήσεις νωρίς και εγκατέλειψε. Να σημειώσουμε ότι ο Μάριος

κατέχει το ρεκόρ συλλόγου στο Μαραθώνιο και ο Δημήτρης το αντίστοιχο ρεκόρ στην κλασσική διαδρομή που είναι και η δυσκολότερη του κόσμου.

Εξάλλου με τη συμμετοχή του Γιώργου Ιατρόπουλου έγιναν το Σάββατο 19/9 οι αγώνες των βετεράνων με την επωνυμία «Τρίτσεια». Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους διοργανωτές διότι κατάφεραν κάτω από δύσκολες συνθήκες λόγο covid19 να ανεβάσουν πολύ ψηλά τον πήχη της ποιότητας των αγώνων και με την παρουσία των επισήμων κριτών του ΣΕΓΑΣ.

Αγωνιστικά ξεχώρισε ο Γιώργος Ιατρόπουλος αφού κέρδισε και τους δύο αγώνες που συμμετείχε (σφαιροβολία με επίδοση 13μ και σφυροβολία με επίδοση 38.92). Να θυμίσουμε ότι για το 2020 έχει πετύχει στον κλειστό στίβο και ειδικότερα στο αγώνισμα της σφαιροβολίας την 4η καλύτερη επίδοση στον κόσμο στην ηλικιακή του κατηγορία (Μ45) με επίδοση 14.12μ, ενώ και το 2019 ήταν 5ος στον κόσμο στην ίδια κατηγορία με επίδοση 14.50μ!