Θώδεια 2016

Οι αγωνιστικές δράσεις του Συλλόγου μας κορυφώνονται με συμμετοχές σε αξιόλογες διοργανώσεις Στίβου ενόψει των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων. Στις 28 Μαϊου στο Λουτράκι ,στους αγώνες με την επωνυμία «Θώδεια 2016» , συμμετείχε ο Σύλλογος μας με 11 αθλητές και αθλήτριες.

Στους αγώνες αυτούς συμμετείχαν πάνω από 800 αθλητές και αθλήτριες από όλη την Ελλάδα, σημειώνοντας πολύ καλές επιδόσεις σχεδόν σε όλα τα αγωνίσματα.

Στο Μήκος των Γυναικών αγωνίστηκε η Ναταλία Ιωσηφίδη η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 5 μέτρα και 61 εκατοστά. Με αυτήν την επίδοση ισοφάρισε το ρεκόρ Συλλόγου που κατείχε η Άννα-Μαρία Κατσίκα και πήρε την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών που θα πραγματοποιηθεί στις 18 Ιουνίου στην Πάτρα.

Στο Μήκος της κατηγορίας Παγκορασίδων Ά, η Χριστίνα Καϊτσα με άλμα στα 4 μέτρα και 76 εκατοστά έμεινε μακριά από την ατομική της επίδοση και κατέλαβε την 9η θέση στο αγώνισμα. Στα 800μ Γυναικών συμμετείχε η κορασίδα Άννα Ιατροπούλου , που με επίδοση 2.29.03, κατετάγη 6η. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε για πρώτη φορά η Χαρά Μάντικα , που με επίδοση 2.49.85 ,κατέλαβε την 12η θέση. Στα 5.000μ Ανδρών συμμετείχαν οι Δημήτρης Τασσόπουλος και Μάριος Τσερεντζούλιας ,που με επιδόσεις 16.37.76 και 17.01.06 , κατέλαβαν την 7η και 8η θέση αντίστοιχα. Στα 150μ των Παγκορασίδων Ά η Χριστίνα Καϊτσα με επίδοση 21.02 ,που αποτελεί νέο ατομικό της ρεκόρ, κατέλαβε την 14η θέση ανάμεσα σε 41 αθλήτριες. Στο ίδιο αγώνισμα η Ελένη Λουλεμέ με χρόνο 22.90 κατετάγη 34η .

Στα 80μ της κατηγορίας Παγκορασίδων αγωνίστηκαν συνολικά 51 αθλήτριες .Ήταν οι περισσότερες συμμετοχές από όλα τα αγωνίσματα στα Θώδεια. Από το Σύλλογο μας συμμετείχε η Μαρία Κατσούλη, η Μαρίνα Γιαννάδη και η Εμμανουέλα Κούρτη , σημειώνοντας και οι τρεις τους ατομικά ρεκορ. Η Μαρία με επίδοση 11.47 κατετάγη 18η , η Μαρίνα με χρόνο 11.69 24η και η Εμμανουέλα 32η, με επίδοση 12.04.

Στην σφαιροβολία των Παγκορασίδων Ά συμμετείχε η Σωτηρία Δημητρίου , που ανήκει στην μικρότερη κατηγορία των Παγκορασίδων Β, η οποία με επίδοση 8 μέτρα και 21 εκατοστά κατέλαβε την 10η θέση.

Τέλος , στην σκυταλοδρομία 4x80μ Παγκορασίδων Α αγωνίστηκαν οι αθλήτριες Μαρίνα Γιαννάδη, Εμμανουέλα Κούρτη, Μαρία Κατσούλη και Ελένη Λουλεμέ , που με επίδοση 44.26 κατέλαβαν την 6η θέση.

Επόμενοι αγώνες για τον Σύλλογο μας είναι τα «Παπαναστάσεια» στην Αθήνα το Σαββατοκύριακο που έρχεται και στις 11 Ιουνίου τα «Αιγιάλεια» που θα πραγματοποιηθούν στο Δημοτικό Στάδιο του Αιγίου.

Ετικέτες: Θώδεια