ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΤΟΣ 2021 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ

 

 

2022: Χρονιά ορόσημο. Η πλουσιότερη από κάθε άλλη   αγωνιστική χρονιά από την άποψη  επιτυχιών και επιδόσεων για τους αθλητές του Αθηνόδωρου.

Στον τρίτο όμιλο του πανελλήνιου πρωταθλήματος Κ16 δύο αθλήτριές μας  ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών, ενώ 11  ήταν τα πανελλήνια μετάλλια που κέρδισαν  οι αθλητές των μεγαλύτερων κατηγοριών (+1 σε πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα).  Σημαντικότερο γεγονός όμως  ήταν η συμμετοχή τριών  αθλητών μας σε διεθνείς διοργανώσεις  με τη Εθνική ομάδα, με κορυφαία το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20. Σε αυτές τις διοργανώσεις είχαμε 1 μετάλλιο σε παγκόσμιους σχολικούς αγώνες σε σκυταλοδρομία και 1 μετάλλιο, το πρώτο σε ατομικό αγώνισμα για τον σύλλογο σε βαλκανικό πρωτάθλημα. 

Ακολουθούν αναλυτικά οι διακρίσεις των αθλητών μας:

Μπαχός Ανδρέας:

23ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 (Κάλι, Κολομβία 5/8/2022)

1ος στα 20χλμ βάδην επί δημοσίας οδού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Κ23

2ος στα 10.0000 μ. βάδην στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Κ20 (Σέρρες 9/7/2022) και επίτευξη ορίου για τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου Κ20 στο Κάλι της Κολομβίας,

3ος στα 20χλμ επί δημοσίας οδού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών.

 

Γεωργίου Ανδρέας:

1ος στα 4.000 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου Κ18.

1ος στα 1.500 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 (Βόλος 18/6/2022)

1ος στα 3000 μ. στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18  (Βόλος 19/6/2022)

1ος στα 3000μ στο Πανελλήνιο σχολικό Πρωτάθλημα.

2ος στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα (Νορμανδία) στη σκυταλοδρομία 200 Χ 400 Χ 600 Χ 800.

7ος στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα (Νορμανδία) στα 3.000 μ.

 Επίτευξη ορίου για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 στα 1.500μ. ( Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ23  3.58.25 )

Επίτευξη ορίου για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 στα 800μ. (Αίγιο  28/5/2022, 1.54.78 )

16ος στα 1500 μ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 (Ιερουσαλήμ 4/7/2022)

Συμμετοχή στα 3000μ στους βαλκανικούς αγώνες Κ18 (Μπαρ Μαυροβουνίου 12/6/2022).

 

Ιατρόπουλος Πολυχρόνης:

2ος στο Δέκαθλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δεκάθλου Κ20 (θεσσαλονίκη 28/6/2022)

3ος στο Δέκαθλο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20 (Ντενιζλί - Τουρκία 17/7/2022)

  

 Μεντζελοπούλου Παναγιώτα:

3η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ400 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  Κ18 (Βόλος 19/6/2022)

5η στα 100 μ. με εμπ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  Κ18 (Βόλος 19/6/2022)

 

Παπαπέτρου Χρυσούλα:

3η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ400 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  Κ18 (Βόλος 19/6/2022)

12η στα 150 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

 

Λαμπίρη Μαρίνα:

3η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ400 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  Κ18 (Βόλος 19/6/2022)

 

Βίλλιου Θάλεια:

3η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ400 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  Κ18 (Βόλος 19/6/2022)

 

Σκαπετοράχη Ασημίνα:

3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στα  2000 μ. φ.ε. (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

4η στα 3 Χ 1200 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

9η στα 2000 μ. με φ.ε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  Κ18 (Βόλος 19/6/2022)

 

Δημητρίου Χρήστος:

11ος στα 110 μ. με εμπ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  Κ18 (Βόλος 18/6/2022)

 

Μποδιώτη Άννα:

3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στα 3000 μ. (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

4η στα 3 Χ 1200 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

 

Βαρβία Ευγενία:

4η στα 1200 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στα 3000 μ. (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

4η στα 3 Χ 1200 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

 

Ραυτοπούλου Δήμητρα:

6η στο ακόντιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στα 3000 μ. (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

8η στη μικτή σκυταλοδρομία 4 Χ 200 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στα 3000 μ. (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

 

Γιαννάδη Παναγιώτα:

7η στα 3000 μ. βάδην στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στα 3000 μ. (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

 

Παππάς Νεκτάριος:

8ος στη μικτή σκυταλοδρομία 4 Χ 200 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στα 3000 μ. (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

 

Κουνινιώτη Κωνσταντίνα:

8η στη μικτή σκυταλοδρομία 4 Χ 200 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στα 3000 μ. (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

 

Σκαπετοράχη Αναστάσης:

8ος στη μικτή σκυταλοδρομία 4 Χ 200 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στα 3000 μ. (3ος όμιλος, Πάτρα 1/7/2022)

 

2021: Η πιο δύσκολη αγωνιστική χρονιά από την άποψη των περιορισμών λόγω κορονοϊού, ωστόσο πλούσια σε συγκομιδή επιτυχιών και επιδόσεων για τους αθλητές του Αθηνόδωρου.

        Ξεκινώντας από τη μικρή κατηγορία και συγκεκριμένα στον τρίτο όμιλο του πανελλήνιου πρωταθλήματος πέντε αθλητές μας ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών, ενώ πέντε ήταν τα πανελλήνια μετάλλια που κέρδισαν και οι αθλητές των μεγαλύτερων κατηγοριών. Αποκορύφωμα η συμμετοχή δύο αθλητών μας σε διεθνείς αγώνες  με τη Εθνική ομάδα.

        Ο Ανδρέας Γεωργίου μετείχε στη συνάντηση των εθνικών ομάδων Ελλάδας και Κύπρου όπου κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Ανδρέας Μπαχός μας έδωσε τη χαρά της πρώτης συμμετοχής αθλητή μας σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

       Αναλυτικά ακολουθούν παρακάτω οι επιτυχίες της αγωνιστικής μας ομάδας.

  • Ανδρέας Μπαχός(2003): 1ος στα 10000μ βάδην (45.33.72, P.B 45.33.72) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20, επίτευξη ορίου και συμμετοχή με την Εθνική ομάδα στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 στο Ταλίν της Εσθονίας..
  • Μαρίνα Γιαννάδη (2002): 3η στα 100μ με εμπόδια, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ23 και 3η στα 100μ με εμπόδια (14.43, P.B 14.43) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20.
  • Πολυχρόνης Ιατρόπουλος (2003): 2ος στο δέκαθλο (6442β, P.B 6442β) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20.
  • Ανδρέας Γεωργίου (2005): 2ος στα 1500μ στη συνάντηση των εθνικών ομάδων Ελλάδας –Κύπρου, 3ος στα 1500μ (4.00.58, P.B 4.00.58) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 και 3ος στα 5000μ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου για την κατηγορία Κ18.
  • Κωνσταντίνος Ιατρόπουλος (1998): 4ος στα 3000μ με φυσικά εμπόδια (9.24.83, P.B 9.22.04) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ23.
  • Γιάννης Βαρβίας (2004): 6ος στο άλμα εις ύψος (1.89, P.B  1.91) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20.
  • Ηλίας Καραμπούλας (1999): 6ος στα 3000μ (8.49.33, P.B 8.49.33) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου.
  • Διονύσιος Καψάλης (2005): 10ος στα 3000μ (9.33.02, P,B  9.33.02) του πανελλήνιου πρωταθλήματος Κ20.
  • Αντώνιος Ραμπαβίλας (2004): 11ος στα 400μ (52.99, P.B  52.62) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18.
  • Χρήστος Δημητρίου (2005): 13ος στα 110μ με εμπόδια (15.87, P.B  15.87) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18.
  • Ζώη Ελένη (2004): 15η στα 5000μ βάδην (30.09.44 ,  P.B 30,09.44) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18.
  • Θεοχάρης Τιμοθέου (2007): 1ος με τη μικτή σκυταλοδρομία 4χ200  (1.43.40,  P.B 1.43.40) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (3ος  όμιλος).
  • Χρύσα Παπαπέτρου (2007): 1η με τη μικτή σκυταλοδρομία 4χ200 . (1.43.40, P.B  1.43.40) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (3ος  όμιλος).
  • Θάλεια Βίλλιου (2007): 1η με τη μικτή σκυταλοδρομία 4χ200  (1.43.40,  P.B  1.43.40) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16 (3ος  όμιλος).
  • Αθανάσιος Βασιλείου(2006): 1ος με τη μικτή σκυταλοδρομία 4χ200 (1.43.40, P.B 1.43.40) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16 (3ος  όμιλος).
  • Φώτης Θεοδωρακόπουλος (2006): 2ος στα 3000μ (10.08.09 P.B  10.07.50) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16 (3ος  όμιλος).
  • Ιωάννης Ματσούκας (2006): 4ος στα 3000μ (10.51.51) στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16 (3ος όμιλος).

 

 

ΜΕΓΑΛΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ

Fgeurope
ΚΡΙΝΟΣ
ΑΦΟΙ ΤΣΙΝΟΥΚΑ
DIMITRIOU gelateria & patisserie

Υποστηρικτές

ΒΙΟΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΙΓΙΟΥ
ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Vasileiou