ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ Κ20

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-28 005123

Τα είχε όλα η πρώτη μέρα χθες 27/4/2024, του διασυλλογικού πρωταθλήματος στίβου της μεγάλης κατηγορίας Ανδρών – Γυναικών αλλά και της κατηγορίας Κ20, όπου συμμετείχαν αθλητές του Αθηνόδωρου στην Πάτρα και Αθήνα.
Ρεκόρ συλλόγου : (Ανδρέας Γεωργίου, Δήμητρα Κασσάνδρα Ραυτοπούλου),
ατομικά ρεκόρ: (Ανδρέας Γεωργίου, Νίκος Νικολακόπουλος, Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου, Δήμητρα Κασσάνδρα Ραυτοπούλου),
μετάλλια : (χρυσό Ανδρέας Γεωργίου και Γιώργος Ιατρόπουλος, ασημένιο Μαρίνα Γιαννάδη, χάλκινο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος).
Συγχαρητήρια στους αθλητές μας. Ευχόμαστε η δεύτερη μέρα να φέρει ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες.
2003 · GRE SB

Μεγάλη μέρα σήμερα για τον Ανδρέα Γεωργίου. Σημείωσε επίδοση 3:50.93 στα 1500 μ.κανοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ συλλόγου. Μετείχε στο διασυλλογικό πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών στην Αθήνα και έβαλε τα θεμέλια πρόκρισης στους παγκόσμιους αγώνες στίβου της κατηγορίας κάτω των 20 ετών, που θα γίνουν τον φετινό Αύγουστο.
?Το όριο συμμετοχής είναι ορισμένο από την παγκόσμια ομοσπονδία στα 3:48.00 και απ' ότι φαίνεται δε θα αργήσει να το πετύχει ο αθλητής του συλλόγου μας.

?Αγώνισμα της ημέρας αναδεικνύεται για τον Αθηνοδωρο τα 1500 μ. Μετά τη μεγάλη επίδοση του Ανδρέα Γεωργίου στην Αθήνα,ο Νίκος Νικολακόπουλος συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ με επίδοση 4:03.49 συμμετέχοντας στους διασυλλογικούς αγώνες στίβου στην Πάτρα λίγες μέρες μετά την επιτυχία του στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα στην απόσταση των 3000μ.
?Η νέα γενιά του Αθηνοδώρου αποδεικνύει ότι οδηγεί επάξια το μέλλον του συλλόγου σε νέες κορυφές.

?Ο Ανδρέας Γεωργίου ήταν το πρόσωπο και της δεύτερης ημέρας των διασυλλογικών αγώνων στίβου.
?Πέτυχε επίδοση 1.53.80 στα 800 μ. που είναι νέο ρεκόρ συλλόγου και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους αγώνες του ομίλου της Αθήνας.
?Στην Πάτρα που αγωνίστηκε η υπόλοιπη ομάδα μας, ολοκλήρωσε την επιτυχία της πρώτης ημέρας πετυχαίνοντας ένα ακόμη ρεκόρ συλλόγου στη σφαιροβολία Γυναικών και Γυναικών Κ23 με την Ασημίνα Ασημακοπούλου, η οποία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα .
??Μετάλλια επίσης κέρδισαν ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος στα 800 μ. (ασημένιο) και ο Γιώργος Ιατρόπουλος στη σφαιροβολία (χάλκινο).
?Την παράσταση ωστόσο και το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 400 γυναικών, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα όπου κρίθηκε το μετάλλιο στο νήμα.